Zastosowanie prasy hydraulicznej

prasa hydrauliczna

Prasa hydrauliczna to urządzenie zwielokrotniające siłę nacisku przy pomocy zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Składa się z dwóch połączonych ze sobą cylindrów wypełnionych olejem hydraulicznym zamkniętymi szczelnie tłokami. Pierwszy cylinder roboczy ma większą średnicę S2 niż cylinder drugi pełniący zadania pompy S1.

Prasy hydrauliczne o prostej budowie z pompą tłokową wykorzystuje się w układach nie wymagających działania dużych nacisków, np. hydraulicznych podnośnikach samochodowych czy w układach hamulcowych w samochodach. Jeśli potrzebne jest działanie dużych nacisków to w prasach hydraulicznych stosuje się pompy zębate lub łopatkowe, które napędzane są za pomocą silników elektrycznych. W każdym urządzeniu technicznym wykorzystującym siłowniki hydrauliczne wykorzystywana jest prasa. Napędy hydrauliczne posiadają same zalety: duże siły, płynne przesuwy, trwałość, proste i precyzyjne sterowanie.

Gdzie zatem prasa hydrauliczna ma największe zastosowanie? Najwięcej wykorzystuje się je do obróbki plastycznej metali, do prasowania surowców wtórnych, w podnośnikach różnego rodzaju, jako hamulec hydrauliczny w pojazdach czy jako napęd różnych zespołów obrabiarek skrawających itp. Działanie prasy hydraulicznej stosuje się do brykietowania, prasowania proszków ceramicznych i surowców wtórnych, fornirowania czy wyprasek zniczowych.