Parametry doboru węży hydraulicznych

przewody hydrauliczneprzewody hydrauliczne

O sprawności każdego układu hydraulicznego decydują przewody hydrauliczne i elementy złączne. Prawidłowy dobór węży hydraulicznych zagwarantuje układowi hydraulicznemu poprawną jego pracę, jak i bezpieczeństwo użytkowania maszyn i urządzeń.

Przewody hydrauliczne w układzie hydraulicznym spełniają określone funkcje m.in. izolują od wibracji oraz naprężeń powstałych na skutek pracy urządzenia. Ale zdarza się, że są jednym ze słabych ogniw układu. Dlaczego? Dlatego, że mogą ulec uszkodzeniu. Uszkodzenie może być spowodowane przez różne czynniki jak: ciśnienie, temperatura, czynniki chemiczne czy czynniki mechaniczne.

Dobór przewodów hydraulicznych najlepiej rozpocząć od przeprowadzenia małego śledztwa, czyli musimy określić jego zastosowanie w medium, które będzie przewodzić oraz rodzaj cieczy jak: gaz, olej, woda czy powietrze. Z tej grupy węży możemy wybrać węże przemysłowe specjalnie przystosowane do tego rodzaju transportu cieczy. Następnym kryterium jest określenie ciśnienia w układzie. Należy uwzględnić np. nagłe skoki ciśnienia oraz ekstremalne wartości, jak gwałtowne wzrosty lub gwałtowne spadki. Kolejnym kryterium doboru jest rozmiar przewodu. Tutaj mamy na myśli poprawne zwymiarowanie węża dla prawidłowego przepływu i prędkości medium w układzie.

Kolejny czynnik to temperatura urządzenia jak i otoczenia. Różnice temperatur (raz wysoka, raz niska) mogą spowodować uszkodzenia powłoki przewodu hydraulicznego. W konsewkwencji może grozić nam uszkodzenie medium. Dobierając przewód hydrauliczny musimy pamiętać również o standardowych oznaczeniach przewodów. Każda osoba pracująca w branży hydrauliki siłowej operuje oznaczeniami, jakie obowiązują w standardowych katalogach. Producenci przewodów hydraulicznych stosują się do międzynarodowych oznaczeń, co ułatwia pracę i zamówienia potencjalnemu klientowi.

Właściwy dobór przewodów hydraulicznych jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania każdego układu hydraulicznego jak i pneumatycznego. Dlatego warto zwrócić się o pomoc w doborze węży hydraulicznych do wyspecjalizowanych zakładów hydrauliki siłowej. Tam wykwalifikowana kadra pracownicza w szybki i prosty sposób dobierze odpowiedni przewód do każdego rodzaju medium.