Cylindry hydrauliczne

cylinder hydrauliczny

Cylindry, jako elementy wykonawcze w których tłok przenosi energię mechaniczną, są bardzo ważne także w hydraulice siłowej. W jej kontekście, rolą cylindra jest przekazać energię płynu pod ciśnieniem podowaną na tłok dalej. Mogą także zmienić ciśnienie cieczy na konkretny rodzaj ruchu – jak posuwisto-zwrotny czy obrotowy.

Korpusem cylindra jest tuleja z litej stali z przyspawaną do niej bezpośrednio pokrywą tylną. Mogą być także wyposażone w ucho przegubowe, jarzmo, tuleje łożyskową do montażu wahliwego, a także – w przypadku cylindrów przeznaczonych do montażu stałego – szybkozłączki, łapy lub kołnierz montażowy z przodu lub z tyłu cylindra.

Cylindry muszą być uszczelnione oraz odporne na ścieranie aby spełniały swoje przeznaczenie – ich odpowiednia konstrukcja oraz pozwalająca utrzymać nadciśnienie szczelność zaważają na bezpieczenstwie i wydajności układów hydraulicznych. Jako zabezpieczenie przed zewnętrznymi czynnikami mogącymi je uszkodzić maluje się je specjalną emalią lub powłoką ochronną niklową, cynową bądź cynkową.

Niezawodna i sprawna konstrukcja cylindrów sprawia, że są szeroko wykorzystywane do poruszania elementami inżyniejryjnymi pośród przemysłów takich jak budownictwo czy motoryzacja. Dzięki swojemu rozległemu obszarowi zastosowań, są one obecnie powszechnie uznawane za jedno z najlepszych urządzeń do generowania mocy. Są one idealne do zastosowań przemysłowych takich jak ciągnięcie, mocowanie, podnoszenie, wyginanie czy rozpieranie. Same cylindry należy jednak odpowiednio dobrać w stosunku do wymagań – pod względem rozmiarów, udźwigu, jednostronności lub dwustronności, z pełnym lub drążonym tłokiem czy pod względem wielkości skoku. Mogą także zostać ubogacone czujnikami indukcyjnymi lub pomiarem skoku.