Zastosowanie akumulatorów hydraulicznych

akumulator

Akumulatory hydrauliczne, zwane także hydroakumulatorami to wykonane z wytrzymałej stali zbiorniki zdolne wytrzymać wysokie ciśnienie, wewnątrz których znajduje się elastomerowy pechęrz lub membrana oddzielająca gaz oraz ciecz. Służą one do przechowywania energii hydraulicznej, która magazynowana jest w gazie dzięki kurczliwości tegoż gazu i oddawana poprzez rozprężenie gdy dodatkowa energia jest potrzebna. Poprzez zawór wtłaczany jest gaz obojętny, a następnie ulega on sprężeniu do ciśnienia wstępnego. Złącze hydrauliczne po przeciwnej stronie zbiornika łączy go z układem. Po przekroczeniu ciśnienia wstępnego, olej wpływa do hydroakumulatora a separator kurczy się, powodując wzrost ciśnienia i spadek objętości gazu, uwalniając miejsce większej ilości oleju.

Do najpowszechniejszych zastosowań hydroakumulatorów należy przechowywanie energii ciśnienia cieczy hydraulicznej – lecz często wykorzystywane są one także by zmniejszyć falowanie ciśnieniowe w obwodach hydraulicznych, zapobiegać kawitacji (gwałtownej przemianie cieczy w gaz) oraz tłumić pulsowanie w obwodzie hydraulicznym lub drgania w zawieszeniach pojazdów (gdzie stosowany jest w połączeniu z siłownikami i zaworami dławiącymi), zwiększając tym samym wydajność owych układów. Mogą one być także łączone w baterie oraz błyskawicznie opróżniane – dopóki zastosujemy odpowiednie zabezpieczenie. W ten sposób działają układy w których wymagane jest dostarczenie znacznej objętości w krótkim momencie czasu – jak np. młot hydrauliczny.

Akumulatory hydrauliczne stosowane są zazwyczaj w zasilaczach hydraulicznych urządzeń przemysłowych oraz jako elementy naczep, ładowaczy czołowych, ciągników, maszyn rolniczych i budowlanych.